• info@estetikmerkezleri.net
  • 0544 234 50 78

HABER DETAYI

19 Nisan 2020 09:56

Botox

Botox

Güneşin etkilerinden, stresten, yaşlanmadan, alkol ve sigara tüketimi, menopoz, hava kirliliği gibi etmenlerden kaynaklı hücrede serbest radikallerin üretiminin artarak cilt yüzeyinde kırışıkların artmasına sebep olmaktadır. Kaçınılmaz olan ise yaşlanmadan kaynaklı olandır fakat bunun da etkilerini botox azaltabilmektedir.

 

           Botox tıbbi bir proteinden elde edilir bu proteine Clostridium botulinum denmektedir. Aslında bir bakteridir ve proteine dönüştürülür. Bu protein daha önce nörolojik ve göz hastalıklarında kullanılmıştır ve uzun zamandır da kozmetik alanında gelişme sağlamaktadır. Derin ve orta kırışıklıkları gidermede sihirli bir yöntemdir, cerrahi bir işlem uygulanmaz.

 

 Botox nörolojide kas problemlerinin giderilmesinde, gözün şaşılık durumunda hala uygulanan bir tedavidir, dermatoloji de kırışıklıkları azaltması, özellikle aşırı terlemelerin giderilmesi tedavisinde sıkça uygulanır.

 

Yüz ifade çizgileri, dinamik çizgiler, kaş çatma, gülme, konuşma kaynaklı küçük kasların kasılmasıyla oluşan çizgilerdir ve zamanla yerleşerek derinleşirler. Enjeksiyon yapılan bölgedeki sinirler geçici olarak iptal edilir yani kasların kasılmasını engellemiş olarak buradaki gerginliği sağlarlar. Botox un yanında lazer ve dolgu maddeleri de çizgileri gidermek için kullanılan alternatif yöntemlerdir.

 

İşlem öncesinde lokal anestezik bir krem sürülür acıyı hafifletmesi açısından, kas yapısı incelenir ve belirlenir kırışık noktalardan başlanarak çok ince iğnelerle çok az miktarda enjeksiyon yapılır. Çok uzun bir tedavi değildir yaklaşık on ya da on beş dakika sürmektedir. Genelde acı hissedilmez ya da çok hafif miktarda hissedilir. Genelde en şık göz çevresindeki çizgiler, boyun çevresindeki çizgiler, ağız çevresindeki çizgiler, alındaki çizgiler, iki kaş arasındaki çizgiler için kullanılır. Hasta operasyondan hemen sonra gündelik hayatına devam edebilir, engelleyici hiçbir durum yoktur.

 

Botox yaptırmak için en küçük 18 ve en büyük 65 yaş olması gerekir bu aralıktaki herkes botox yaptırabilir. Gebe ve emziren annelere uygulanması sakıncalıdır.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial