• info@estetikmerkezleri.net
  • 0544 234 50 78

HABER DETAYI

25 Mayıs 2020 12:28

 Cilt Yaşlanması ve Kırışmasını Yavaşlatma

 Cilt Yaşlanması ve Kırışmasını Yavaşlatma

İnsan doğar, büyür ve ölür. Bu doğal yaşam felsefesinin vazgeçilmez bir sonucudur. Fakat insanlar yaşadığı her dilimi sağlıklı yaşamak ve her daim çevresine güzel görünmek ister. Bu olmazsa olmazsa istek hiçbir insanın hayır diyemeyeceği bir arzudur. Lakin insanoğlu yaşının ilerlemesiyle birlikte cildinde bir takım değişikliklere maruz kalmaktadır. Öyle ki; kimi insanlar yaşını göstermez. Olduğundan ya daha yaşlı kimi de daha genç gösterir. Elbette bu duruma değişik birçok sebep sayabiliriz. Lakin şu bir gerçek ki, cilt sağlığına ve bakımına özen gösteren insanlar daha sağlıklı ve daha genç göstermektedirler.

 

Cild Gençleştirme

 

Özellikle yaz mevsimlerinde vücuda yeterli miktarda sıvı alımı en önemli faktördür. Sıvıdan yoksun bir vücut yaşlanmaya ve daha çok kırışıklıklara ve bir takım sağlık problemlerine yol açmaktadır. Diğer yandan güneşin zararlı ışınlarına çok maruz kalmamak, stresten uzak durmak, hijyene dikkat etmek, yeterli oranda düzenli bir şekilde cilt temizliği yapmak ve dengeli beslenmek bu işin en önemli faktörleridir.

 

Maalesef ülkemizde cilt hastalıkları konusunda epeyce geniş bir oranda hasta bulunduğunu ifade eden birçok akademisyen ve doktor özellikle; enfeksiyona bağlı cilt hastalıları, cilt kanserleri, alerjik hastalıklar ve genetik odaklı cilt hastalıklarının ülkemizde çok yaygın olarak görüldüğünü bildirmişlerdir. Tüm bu hastalıkların temelinde yukarıda sayılan faktörlerin yattığı bilinmektedir.

 

Peki! Bu durumda insanlar neye dikkat etmeli ve ne yapmalıdır?

 

İlk önce şunu belirtmeli ki; cilt hastalığı bulunan insanların yapmaları gereken ilk davranış konunun uzmanı bir hekime başvurmalarıdır. Asla konu komşudan alınan ve kulaktan dolma bilgiler ve tavsiyelerle iyileşme yoluna gitmemeli veya internetten, aktarlardan bilinçsizce ürünler alınıp kullanılmamalıdır. Aksi takdirde daha büyük cilt problemlerine maruz kalabilirsiniz.

 

Diğer yandan sağlıklı insanlar, cilt yaşlılığını ve kırışıklıkları yavaşlatma adına aşağıda belirtilenlere dikkat etmelerinde büyük fayda vardır.

 

 

  VÜCUDA YETERLİ DERECEDE SIVI ALIMI

 

Yaz mevsimlerinde yeterli oranda sıvı almanın cilt ve vücut için en bariz ve önemli bir faktör olduğunu belirtelim. İnsanların cilt yapıları birbirinden farklılık göstermektedir. Bundan dolayı kişiler ciltlerine uygun şekilde ve doğru tipte güneş koruyucu malzemeleri kullanmak buna ilave olarak gözlük, şapka tarzı kasketler, pamuktan imal edilmiş giysiler, doğru olan cilt koruyucu ürünleri alıp kullanmak, kaliteli makyaj malzemelerini ve doğal ürünleri tüketmek, uyuşturucu, alkol ve sigaradan uzak durmak gibi alınan tedbirler kendi adımıza yapacağımız en sağlıklı adımlar olacaktır.

 

Yine belirtmek gerekir ki size tavsiye olarak, mutlaka konunun uzmanı bir hekime danışarak doğru ürün ve yol, yöntemleri kullanmak ve uygulamaktır.

 

  VİTAMİNLER

 

Doğal ürünlerin içerisinde yer alan vitaminler cilt yaşlanmasını duraklattığı yani yavaşlattığı, bedenimizde zamanla doğabilecek kırışık oluşumunun önüne geçtiği ve birçok faydasının olduğu artık günümüzde kanıtlanmıştır.

 

İnsan vücudunun gündelik vitamin gereksinimini besinlerle karşılıyoruz. ayrıca cildimizin de gereksinimi olan vitamin bazlı ürünleri alıp kullanmak gerekiyor. Artık günümüzde piyasada bulunan birçok kaliteli bakım kremleri, nemlendiriciler vb. faydalı ürünler cilt sağlığımıza fayda sağlayacak, cilt yaşlanmasını yavaşlatacak vitaminler bulunmaktadır.

 

Lakin burada dikkat edilmesi gereken bazı adımlar var. Vitamin bazlı ürünleri kullanan bireylerin kendilerine uygun olan vitamini seçmeleri gerekiyor. Yani, kendi ciltlerine yarar sağladığı vitamini bilmesi gerekiyor. Misal verecek olursak, kullanılacak ürün cilt yaşlanmasını yavaşlatan mı yoksa kırışık oluşumunu önleyen ürünler mi olduğunu bilmesi gerekiyor. Bunun için tercih edilen ürünün, cilt problemine yönelik bir doğru hamle olması çok önemlidir.

 

PEKİ! HANGİ VİTAMİN GRUPLARI CİLT YAŞLANMASINI VE KIRIŞIKLARIN OLUŞMASINI ÖNLEMEKTEDİR

 

Herkesin bildiği şekilde C vitamini en etkili olan vitamin grubudur. Adeta bir klasiktir. Öyle ki C vitamini; hem cildin gençleşmesine büyük katkısı var hem de cildin nem ihtiyacını gideriyor. Ayrıca C vitamin bazlı ürün yüzeysel kullanıldığında kırışıkları önleyerek problemimizi ortadan kaldırıyor.

 

Diğer yandan C vitamine sahip besinleri tükettiğimizde vücudumuza sayamayacağımız kadar çok faydası vardır. C vitamini daha çok sebze ve meyvelerde bol miktarlarda bulunur. Örneğin; kivi, mandalina, portakal, greyfurt, çilek, limon, kiraz, domates, biber, maydonoz, kuşburnunda bulunmaktadır. Örneğin iki adet kivi de, 90 miligram C vitamini bulunmaktadır.

 

 KIRIŞIKLIK OLUŞUMLARINA KARŞI E VİTAMİNİ

 

E vitamini anti oksidan olması yönüyle yaşlanmayı ve kırışık oluşumunu önlemektedir. Ayrıca ciltlerde oluşan hasarı yok etmede kullanılmaktadır. Ciltlerde nem oranını daha uzun süre durmasında önemli bir rol oynamaktadır. Dışarıdan gelebilecek taarruzlara karşı bir kalkan vazifesi üstlenmektedir.

 

Besinlerde ise E vitamini daha çok ceviz, fındık, balıkyağı, zeytinyağı, tahıl ürünlerinde bulunmaktadır. Ayrıca yeşil sebzeler olarak adlandırdığımız ıspanak, lahana, marul, kabakta da bolca bulunmaktadır. Öte yandan deniz ürünlerinde E vitamini vardır. Özellikle, ton balığı, sardalya, gibi balıklar ile yumurta sarısı birer E vitamini kaynağıdır. Günlük tükettiğiniz 40 – 50 gram fındık veya ceviz sizin E vitamin ihtiyacını karşılamış olacaktır.

 

 B 3 VE B 9 VİTAMİNLERİ

 

 Hücre yenilenmesini sağlayan bu vitaminler vücutta kırışık oluşumunu önlemektedir. B 9 vitamini Hücrelerin yenilenmesinde büyük bir aktördür. B 3 vitamini ise, cildimizin nem tutabilme yeteneğini koruyarak yağ tabakasının oluşmasına katkı sağlar ve buda vücutta kırışık oluşumunun önüne geçmiş olur.

 

Bu vitaminler daha çok kırmızı et ve balıklarda bulunmaktadır. Özellikle B 9 vitamini yeşil yapraklı sebzelerde, kuruyemişlerde, fıstıkta, bademde, fındıkta ve narenciyelerde bolca yer almaktadır.

 

  A Vitamini

 

 A vitamini, cilt için çok önemli bir vitamindir. Çünkü insanlarda cildin yaşlanma sürecini yavaşlatma potansiyeline sahiptir. Ciltlerde yumuşaklığı sağlayarak cilt bozulmalarına ve yaşlanmalarına engel teşkil eder. Ayrıca cildin gençleşmesine ve cilt lekelerini yok etme özelliğine sahiptir. Öte yandan A vitamini günlük, haftalık olarak kür şeklinde de kullanılabilmektedir. Cilde maske şeklinde uygulanan türü, en yaygın olanıdır.

 

Besinlerde ise hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayırabiliriz. Hayvansal ürünler olarak; yumurta, süt, peynir, balıkyağı ve karaciğeri sayabiliriz.

 

Bitkisel besinler ise; yeşil sebzeler tam birer A vitamini deposudur. Ispanak havuç, lahana, brokoli, biber bu yeşil sebzeler arasındadır. Ayrıca da kayısı, şeftali gibi meyvelerde de A vitamini bulunmaktadır. Bu besinleri tüketirsek günlük A vitamini ihtiyacımızı da karşılamış oluruz.

 

Son olarak sağlıklı ve genç güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız, vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak ürünleri kullanmanızda size reçete sunacak doğru kişilere danışmanız ve doğru seçimler yapmanız adınıza yapacağınız en doğru adım olacaktır. Hem sizin için hem de cildiniz için uygun ürünler belirl  emede hekimin rolü en öncelik kriterdir.

 

Sağlıklı, mutlu, neşeli ve güzellik dolu yarınlara kavuşmanız dileği ile….

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial