• info@estetikmerkezleri.net
  • 0544 234 50 78

HABER DETAYI

26 Ekim 2020 22:37

Kaş Dökülmesi Nedir?

Kaş Dökülmesi Nedir?

Kaş dökülmesi tedavisinden önce kaş dökülmesinin nedeninin iyi araştırılması gerekir. Kaş dökülmesi tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bunlar kaş köklerini onaran, bükülen kaşların tekrar çıkmasını sağlayan dermatolojik tedavilerdir. Bunlar çok başarılı tedavilerdir. Ancak öncelikle kaş dökülmesinin nedeni biraz geniş ve karışık olduğu için başlangıçta bunun kaynağının bulunması çok daha önemlidir. Kaş dökülmesi hormonsal sebeplere bağlı olabildiği gibi örneğin tiroit hormonu kaş dökülmesini fazlasıyla etkiler yâda tiroit tedavisi gören hastalarda belli bir süre kaş dökülmesi görülür. Kaynağı bulunup tedavi uygulandıktan sonra tekrar kaşlar eskisi gibi çıkmaya başlar. Ancak tedaviye cevap vermemesi durumunda kaş hekimi gerçekleştirilir. Kaş ekimi tedavisinden sonra dökülen kaşlar tekrar eskisinden çok daha güçlü olarak çıkar. Diğer doğal yöntemlerle kaş dökülmesi tedavi edilse de bu çok başarılı olmamaktadır.

 

Kaş Dökülmesi Nedir?

 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki kaşlar saçlar gibi kendiliğinden dökülmez. Kaşlarda herhangi bir dökülmenin oluşması için mutlaka organik bir sebebi olmalıdır. Örneğin tiroit hormonunun yeterli çalışmaması, aşırı stres, atopik dermatit, mantar ve egzama hastalıkları kaş dökülmesine sebep olur. Bir diğer önemli sebep ise cüzzam hastalığıdır. Cüzzam hastalığında da saçlar ve kaşlar dökülür. Ancak günümüzde cüzzam hastalığı olasılığı fazla bulunmamaktadır.

 

Kaş Aldırmaya Bağlı Olarak Gerçekleşen Dökülmeler

 

Kozmetik olarak bütün kadınlar kaş aldırır. Ancak aldırmanın yöntemi önemlidir ve doğru yöntemle alınmalıdır. Bu konuda uzman olmayan kişilerin yanlış kaş almaları sonucunda kaş dökülmeleri oluşur. Halk arasında buna kaş küsmesi de denir. Günümüzde birçok kadın kaş küsmesi denilen kaş dökülmesinden mustariptir. Ancak kaş dökülmelerine günümüzde birçok alternatif çözüm vardır. Kaşlara kontör yapılması bu sorunu büyük ölçüde çözer.

 

Saçkıran

 

Saçkıran olarak bilinen saçlarda belli oranda bölgesel dökülmelerin olmasına saçkıran denir. Bu hastalığın kaşlarda oluşması durumudur. Saçkıran saçlı derinin birçok bölgesinde görülür. Saçlarda, kaşta ve sakalda oluşan bir hastalıktır. Genellikle ergenlik döneminde strese bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak tedavisi olan bir hastalıktır. Teşhis edilip ardından doğru tedavi uygulandığında hastalık tamamen ortadan kalkar.

 

Tiroit Hormonlarına Bağlı Olarak Gerçekleşen Kaş Dökülmeleri

 

Guatr hastalığı denilen tiroit hormonlarındaki aşırı çalışma veya az çalışma durumunda ortaya çıkan saçlı derideki dökülmeler kaşlarda da görülür. Tiroit hormonuna bağlı gerçekleşen saç dökülmelerinde vücudun tiroit hormon dengesi ilaçlarla sağlandığında tekrar saçlı deride dökülme durur ve kaşlar kendiliğinden çıkmaya başlar.

 

Mantar Hastalığına Bağlı Kaş Dökülmeleri

 

Mantar hastalığı günümüzde birçok kişide farklı çeşitler de görülen dermatolojik hastalıklardan biridir. Vücudun birçok bölgesinde mantar enfeksiyonu görülebilir. Aynı şekilde kaşlarda da oluşması durumunda kaşların dökülmesine sebep olur. Mantar hastalığı da yaygın olmasına rağmen tedavi edilebilir bir hastalıktır ve tedaviden sonra dökülen kaşlar tekrar çıkmaya başlar.

 

Yaşa Bağlı Olarak Kaşlarda Oluşan Dökülmeler

 

Kadınlarda özellikle menopoz döneminde görülen kaş dökülmesi hormonlara bağlı bir dökülmedir. Vücudun östrojen üretmemesi durumunda kaşlarda dökülmeler oluşur. Menopoz döneminde gelişen kaş dökülmeleri hormon tedavisi ile belli oranda geçse de menopoz döneminde gerçekleşen kaç dökülmelerinde kaşların tekrar çıkma olasılığı biraz düşüktür. Bu noktada alternatif olarak kaş ekme tedavisi önerilir.

 

Kemoterapi Tedavisi Süresince Oluşan Kaş Dökülmeleri

 

Kanser tedavisinde yapılan Kemoterapi tedavisi olarak bilinen kimyasal tedavi yalnızca kaşlar da değil saçlı olan bütün deride dökülmelere sebep olur. Saçlar, kaşlar, kirpikler vücudun diğer bölgelerindeki kıllarda dökülmeler görülür. Ancak kemoterapi tedavisi bittikten sonra tekrar dökülen kılların tamamı geri gelir ve sorun ortadan kalkar.

 

Yetersiz Beslenmeye Bağlı Görülen Kaş Dökülmeleri

 

Yetersiz beslenme vücudun yalnızca kaş dökülmesine değil birçok hastalığa sebep olur. Dolayısıyla beslenme vücudun gelişimi, bağışıklık sisteminin korunması açısından oldukça önemlidir. Yetersiz beslenme ile gelişen bağışıklık sistemindeki çöküntüler birçok hastalığı da beraberinde getirir. Buna bağlı olarak sık sık yanlış diyet uygulanması, günlük alınması gereken protein karbonhidrat oranında azalma vücudu güçsüz ve zayıf bırakır. Dolayısıyla buna bağlı olarak saç ve kaş dökülmesi özellikle görülür ve dermatolojik hastalıkların birçoğu da yine beslenme bozukluğuna bağlı olarak gelişir.

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial