Estetik Çeşitleri Ve Yüz Estetiğine Genel Bir Bakış

Estetik operasyonlarda en çok başvurulan alan yüz bölgesidir. Gerek güzel görünme gerekse sportif ya da iş yaşamından kaynaklanan tıbbi nedenlerle yüz estetiği ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

 

            Estetik kavramının tanımsal içeriği nedir? Yüz estetiği içerik olarak doğrudan güzel kavramıyla ilişkili olduğundan, estetik kavramına tanımsal açıdan da yaklaşmak gerekir. Doğanın bir parçası olan insan, tarih boyunca güzel görünmek için sayısız araştırmalar yapmış ve bunu gerek tıbbi gerekse kültürel olarak kendi türüne yansıtmayı başarmıştır.

 

            Kültürel olarak sanattan modaya kadar geniş bir çerçevede güzellik yakalanırken, tıbbi açıdan da yüz estetiği başta olmak üzere anatomik yapısında başarılı cerrahi müdahaleler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ameliyatsız çözümler üretilerek ‘güzel’ kavramına ulaşma hedeflenmiştir. O halde güzel kavramı, hoş olan görüntünün bilinçte yaratılması olarak ifade edilebilir. Güzele ulaşmanın bilinçte oluşması, bunu da sanatsal ve teknik imkanlar kullanılarak sistemli halde ele alınmasına estetik denir. Tıbbi açıdan ise yüz, diş, göğüs, burun, genital ya da diğer vücut bölgelerine yönelik cerrahi müdahaleler sayesinde güzele yönelik vücudun değişim geçirmesi amaçlanır.

 

 Estetik ameliyat nedir ve çeşitleri nelerdir?yüz estetiği

 

            İnsanların vücut bölgesindeki nesnel bir bakışla hoş olmayan fiziki görünümlerden dolayı psikolojik problem yaşaması gayet doğal bir sonuçtur. İnsanlar doğadaki güzellikleri görünce benzerini kendinde de görmek ister. Muhtemel fiziksel eksiklikler karşısında ruhsal sorunlar yaşayabilir. Bunun içinse estetik ameliyatlar bir çözüm olup çok sayıda çeşitleri söz konusudur. Bunların başında yüz bölgesi ameliyatları gelmektedir. Daha kapsamlı olanı ise gövde bölgesi estetik ameliyatlarıdır. Örneğin erkek memesinin büyümesi olan jinekomasti, yağ alma işlemi olan liposuction bunlardan bazılarıdır. Bunların dışında bel altı, vajina ve penisi içeren genital estetik, diş estetiği gibi birçok çeşidi söz konusudur.

 

 Yüz estetiğinin genel özellikleri nelerdir?

 

            Estetik operasyonlarda en çok başvurulan alan yüz bölgesidir. Gerek güzel görünme gerekse sportif ya da iş yaşamından kaynaklanan tıbbi nedenlerle yüz estetiği ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Bunlardan yaygın olanı burun ameliyatlarına tıp dilinde Rinoplasti denir. Ayrıca kaş aldırma, burun içi eti ameliyatı, yüz organlarındaki kemik kırıkları, gözaltındaki büyümeleri gerdirme işlemi, dudak estetiği (kontur belirleme ve dolgu yapma), kulak kepçesi estetiği, çil ya da benleri aldırma ve dudak estetiği yüz estetiği çeşitlerindendir. Ayrıca ileri yaşlarda botoks da başvurulan bir estetik müdahaledir. Yüz estetiğinde teknik uygulamalarsa hayli ilerlemiş olup, örneğin yüz kırışıkları alındıktan sonra insanlar aynadaki yüzlerinin bu denli güzel değiştiğine olumu tepkiler vermektedir.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net