İstediğini Yiyerek Zayıflamak Mümkün Müdür?

Bir diyetin olmazsa olmaz destekçisi spor yapmaktır. Düzenli yapılan yürüyüşler, kardiyo ve aerobik egzersizleri kalp sağlığını korumakta, fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklardan uzak tutmakta ve sağlıklı kiloya ulaşmanıza katkı sağlayabilmektedir.

 

            Zayıflamak günümüzde kadın, erkek, yaşlı hatta çocukların bile problemi haline gelebilmektedir. Her geçen gün artan fast food tüketimi sağlımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Hazır ve işlenmiş gıdalar gıda toleransımızı düşürmekte, sağlımızla oynamakta. Peki hepimizin aklını kurcalayan bir soruyu ele alalım: istediğini yiyerek zayıflamak mümkün müdür?

 

            Cevabımız evet. Gıdalar enerji verici ve yapıcı onarıcı olarak iki gruba ayrılmakta. Bizlerin enerji kazanmak adına tükettiğimiz besinler karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Vücudumuz hareket ettiğinde harcadığı enerjiyi ilk olarak karbonhidrat, daha sonra yağ ve en son proteinlerden alır. Kilo vermek için vücudumuzda depolanmış olan yağları eritmemiz gerekir. Şeker, şekerli yiyecekler, patates gibi nişasta içeren ürünler karbonhidrat içerir ve ilk onları eritiriz.

 

            Spor yapmak için patates kızartması yiyebiliriz ama önemli olan miktarıdır. Gramaj açısında belli bir ölçünün tutturulması gerekir. Örneğin, günde maksimum 3 yemek kaşığı yağ tüketilmesi önerilmektedir. Yağı tüketmemek değil, belli bir ölçüde tüketmek kilo vermeyi kolaylaştıracaktır. Öğün atlanmaması gerekmektedir. İstediğiniz şeyleri kısıtlı miktarlarda tuttuğunuzda kilo vermeniz kolaylaşacaktır ancak hareketin de gerekli olduğunu unutmamak gerekir.

 

            Bir diyetin olmazsa olmaz destekçisi spor yapmaktır. Düzenli yapılan yürüyüşler, kardiyo ve aerobik egzersizleri kalp sağlığını korumakta, fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklardan uzak tutmakta ve sağlıklı kiloya ulaşmanıza katkı sağlayabilmektedir. Haftada en az 3 gün en az 30 dakikalık egzersizler sağlığımız açısından önemli yer tutar. Tuz ödem oluşturabileceği için tuz tüketimini sınırlandırmanızda fayda vardır.

 

            Günlük su tüketiminizi arttırın ve en az 2 litre olmasına özen gösterin. Bu kilo vermenizi çok kolaylaştırır. Diyet listesi oluşturarak yediğiniz besinlerin miktarlarını not tutmanız önerilmektedir. Kendinize sınırlar koyduğunuz, yediklerinizi kontrol altında tuttuğunuz ve spor yapmaya devam ettiğiniz sürece kilo vermekte zorluk yaşamazsınız.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net