Mide Küçültme Sağlıklı Mıdır?

Mide küçültme ameliyatı işe yarıyor mu? Mide küçültme ameliyatı riski var mı? Mide küçültme operasyonu için nelere dikkat etmeliyiz?

            Mide küçültme ameliyatı şişman hastalar tarafından tercih edilen ve yemek yeme isteğinin azaltılması için yapılan ve son zamanlarda hastanelerin önemli bir reklam kaynağı olan popüler bir ameliyattır. Midenin yarısı alınarak ikiye katlanmasıyla gerçekleştirilen ve riskin ortadan kalkmasıyla birlikte zayıflama açısından olumlu etkisini ciddi anlamda gösteren bir ameliyattır. Son zamanlarda tercih edilme oranının artmasıyla birlikte akıllara "mide küçültme sağlıklı mıdır?" sorusu gelmektedir.

mide küçültme ameliyatı

 

 MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI TERCİH EDİLME ORANI

 

            İstatistiklere göre 2015' ten sonra dünyada yaklaşık 500 bin kişi midesini küçülterek başarılı sonuç almıştır. Yine istatistiklere göre dünyada bu ameliyatın en çok tercih edildiği ülke ise ABD' dir. ABD' de yılda yaklaşık 250 bin civarı insan tercih etmekte iken Türkiye'de yılda 15 bin insan tercih etmektedir. Bu oranın artmasıyla birlikte ise ölüm oranında artış olması da istatistiklere göre normaldir.

 

            Mide küçültme ameliyatı halk arasında ise mideye kelepçe taktırmak olarak adlandırılan bu operasyonda risk nedir? Obezite ve Metabolik cerrahı Prof. Dr. Halil Coşkun ise dünyadaki ölüm oranının 0.5'in altında olduğunu, kalp ve ortopedi ameliyatlarından daha az riskli bir ameliyat olduğunu vurgulayarak; kendisinin ayda 25- 30 civarı ameliyat yaptığını ve şimdiye kadar toplamda 2000 üstünde ameliyat yapmakla birlikte hiç hasta kaybetmediğini vurguladı. Uzmanlar tarafından ise artık eskisi kadar az bilinen bir ameliyat değildir.

 

 NE GİBİ RİSKLER TAŞIR?

 

            Bu ameliyat her ameliyatta olduğu gibi ölüm riski taşımakla birlikte vitamin eksikliğine ve iç kanama gibi olumsuz durumlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple bu ameliyata karar verdikten sonra ciddi bir araştırma gerekmektedir. Hastane ve doktor seçimi hastaların hayatı açısından son derece önem taşımaktadır. Doğru hastane doğru doktor seçimi ile birlikte gayet başarılı sonuçlar doğuran bir ameliyat olabilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net